pondelok 14. decembra 2009

Tvorba videa

Cieľom tohoto blogového príspevku je vypracovať zadanie W7, ktoré nám určili naši lektori v rámci Ďalšieho vzdelávania učiteľov informatiky. Priznávam sa, že po prvýkrát vypracovávam zadanie preto, že jednoducho musím a nie preto, že mám chuť ho vypracovať. Chýba mi jednak spätná väzba - nemám zatiaľ ani jednu ohodnotenú úlohu z modulu Digitálna gramotnosť učiteľa (Spoločenské aspekty digitálnych technológií / Slobodný a otvorený softvér), jednak čas potrebný na tvorbu. Keďže podobný druh zadania som už vypracovávala a momentálne som vo veľkom časovom strese, budem veľmi stručná.

V dištančnej časti pre Slobodný a otvorený softvér sme dostali štyri zadania (S1 – Kancelársky softvér, S2 – Programovanie, S3 – Multimédiá a S4 - Internet), ktoré máme do konca semestra vypracovať. Máme si vybrať jedno z nich a na svojom blogu publikovať o ňom príspevok - zhrnúť, ako sme pri riešení zadania postupovali, čo bolo pre nás nové, s čím sme mali problémy, či sme objavili nejaké výhody tohoto softvéru oproti tomu, ktorý bežne používame a podobne. Pre publikovanie som si zvolila zadanie S3 - Multimédiá, v rámci ktorého sme v ľubovoľnom slobodnom alebo otvorenom video-editore mali vytvoriť krátky film z obrázkov. Zvolila som si video-editor Kdenlive, pretože jeho popis sa nachádzal v študijnom materiáli.

Ako som pri riešení zadania postupovala? Postupovala som podľa návodu "Vytváranie videa" nachádzajúceho sa v doplnkovom materiáli pre modul 3DG1, časť Slobodný a otvorený softvér: Video. Konkrétne som využila druhý popísaný spôsob vytvárania videa, pri ktorom má užívateľ väčšiu kontrolu nad vytváraným obsahom. Vytvorila som krátke video z 5 obrázkov - koláži mojich bývalých študentov "Stebielkové hory", "Lúčna inšpirácia", "Tajomstvá trávy", "Krásy prírody", "Zelená fantázia", ktoré sa nachádzajú na webových stránkach našej školy: http://www.szs.edu.sk/projects/art2001/kolaze.htm a http://www.szs.edu.sk/projects/kolaze/fantazia.htm Za hudobný podklad som zvolila pieseň Bosá, ktorú v šk. roku 2000/2001 naspievala Júlia Pastirčáková, v rámci realizácie medzinárodného teleprojektu Let´s Sing Together http://www.szs.edu.sk/projects/lst2001/lst2001.htm.

Čo bolo pre mňa nové? Úplne všetko, pretože s programom Kdenlive som ešte nepracovala a s tvorbou videa ešte nemám bohaté skúsenosti.

S čím som mala problémy?
  1. S veľkosťou videa, ktoré nesmelo prekročiť veľkosť 2 MB.
  2. S používaním prechodových efektov. Využila som iba dva, a to postupné zobrazenie z čiernej a postupné stmavnutie do čiernej. Potrebovala by som viac času na rozšírenie ponuky efektov ich stiahnutím z internetu cez ponuku Settings - Download New Lumas a ich vyskúšanie.
Či som objavila nejaké výhody tohoto softvéru oproti tomu, ktorý bežne používam? Zatiaľ nie. Obvykle používam Windows Movie Maker, ktorý mi vyhovuje, pretože jeho ovládanie je veľmi intuitívne a priateľské, má bohatú škálu zaujímavých efektov, jednoduché pridávanie titulkov a pod. Chýbajú mi však bohatšie skúsenosti, na základe ktorých by som mohla objektívnejšie posúdiť výhody a nevýhody používania týchto dvoch softvérov.

Príkaz cyklu

V poslednej časti nášho 3-dielneho seriálu „Vytvárame aplikáciu Les vo vývojovom prostredí Lazarus“ si ukážeme použitie príkazu cyklu. Procedúra na nakreslenie n stromov na náhodných pozíciách vyzerá nasledovne:

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var a, b, c, x, y, i, n: integer;
begin
n:=StrToInt(Edit1.Text);
// príkaz cyklu
for i:=1 to n do
begin
a:=30+random(41);
b:=30+random(41);
if a>b then begin c:=a; a:=b; b:=c end;
x:=random(Image1.Width);
y:=random(Image1.Height);
Image1.Canvas.Pen.Color:=ClBlack;
Image1.Canvas.Brush.Color:=ClMaroon;
Image1.Canvas.Rectangle(x,y,x+a,y+b);
Image1.Canvas.Pen.Color:=ClBlack;
Image1.Canvas.Brush.Color:=ClGreen;
Image1.Canvas.Ellipse(x-10,y-20-b,x+a+10,y+20);
end;
end;


ZAPAMӒTAJME SI

V hlavičke cyklu uvádzame meno riadiacej premennej, ktorá sa bude postupne zväčšovať o 1 a hranice cyklu – počiatočnú hodnotu, ktorá sa priradí do riadiacej premennej a koncovú hodnotu, po ktorú sa bude obsah riadiacej premennej zväčšovať.

Príkaz cyklu má tvar:

FOR riadiaca premenná:= počiatočná hodnota TO koncová hodnota DO
príkaz;

alebo
FOR riadiaca premenná:= počiatočná hodnota TO koncová hodnota DO
begin
príkaz 1;
príkaz 2;
… (zoznam ďalších príkazov);
end;

V konštrukcii cyklu rozoznávame dve časti:

Hlavičku cyklu: FOR riadiaca premenná:= počiatočná hodnota TO koncová hodnota DO
Telo cyklu: obsahuje príkazy;