Pred pár rokmi učiteľka Janka, ktorá začala na vyučovaní používať moderné IKT a zapájala svojich žiakov do realizácie medzinárodných teleprojektov, zadala svojim žiakom nasledujúcu úlohu: "Vytvorte pomocou textového procesora básničku, ktorá sa bude týkať digitálnej gramotnosti a bude pozostávať zo 4 veršov".
Katka vytvorila nasledujúcu básničku:
Blogovanie zvládam hravo,Učiteľka Janka ohodnotila Katkinu básničku takto: "Katka, si šikovná, Tvoja básnička je veľmi pekná, vydarila sa Ti, ale tie slabiky nie sú celkom v poriadku, nemáš ich dobre."
keď tvorím blog, tak sa cítim skvelo,
perexy už mám v malíčku,
zaslúžim si dnes jedničku.
Zamyslite sa nad odpoveďami na nasledujúce otázky:
- Bolo hodnotenie pani učiteľky pre Katku postačujúce?
- Bolo hodnotenie pre Katku motivujúce?
- Nabádalo hodnotenie Katku k tomu, aby svoju básničku opravila (vylepšila, zdokonalila)?
- Bolo hodnotenie pre Katku zrozumiteľné? Pochopila Katka, čo myslela pani učiteľka, keď vyslovila tvrdenie, že slabiky nie sú celkom v poriadku?
- Boli Katke známe kritéria, podľa ktorých pani učiteľka básničku posudzovala (vyhodnocovala)?
1. kritérium: Rýmovanie veršov
2. kritérium: Počet slabík vo veršoch (rytmus)
- Úroveň A - výborná básnička: dva a dva verše sa spolu rýmujú (podľa zvoleného druhu rýmu - striedavý alebo združený); verše, ktoré sa spolu rýmujú, majú rovnaký počet slabík,
- Úroveň B - dobrá, prijateľná básnička: dva a dva verše sa spolu rýmujú (podľa zvoleného druhu rýmu - striedavý alebo združený); rovnaký počet slabík je dodržaný aspoň v dvoch veršoch,
- Úroveň C - slabá, neprijateľná básnička: rýmujú sa iba dva zo štyroch veršov, nie je použitý striedavý alebo združený rým; vo veršoch sa vyskytuje rôzny počet slabík.
"Katka, vytvorila si básničku, z ktorej poznám, že blogovanie patrí ku Tvojim obľúbeným činnostiam a veľmi Ťa baví. Máš určite radosť z toho, že sa Ti v nej podarilo použiť združený rým a na konci veršov si použila také slová, ktoré pri čítaní príjemne znejú a pôsobia lahodne. Keď sa ale pozerám na počet slabík vo veršoch, tak vidím, že v druhom verši je slabík akosi priveľa. Myslíš si, že by sa s tým dalo niečo urobiť?"
Príklad názorne poukazuje na to, že Katka by si vďaka porovnaniu svojej práce so zadanými kritériami mohla uvedomiť, kde urobila chybu a mohla by ju opraviť ešte skôr, než bude definitívne ohodnotená. Týmto postupom je žiakovi umožnené opraviť si dielčiu chybu, čím sa mu vytvára šanca k vlastnému aktívnemu a zodpovednému postoju ku zlepšovaniu kvality svojej práce!
Na záver ponúkame príklady básničiek na ilustráciu jednotlivých úrovní zvládnutia:
Úroveň A:
Blogovanie zvládam hravo,
pri tvorbe sa cítim skvelo,
perexy už mám v malíčku,
zaslúžim si dnes jedničku.
Úroveň B:
Blogovanie zvládam hravo,
keď tvorím blog, tak sa cítim skvelo,
perexy už mám v malíčku,
zaslúžim si dnes jedničku.
Úroveň C:
Blogovanie zvládam hravo,
keď tvorím blog, tak sa cítim skvelo,
perexy už mám v malíčku,
dneska si už teda zaslúžim jedničku.
Tento blog bol spracovaný na základe štúdia nasledujúcej publikácie:
Košťálová H., Miková Š., Stang J.: Školní hodnocení žáků a studentů se zaměřením na slovní hodnocení. Praha : Portál, 2008Vrelo ju všetkým odporúčam :-)
Dnešný blog končím dvoma myšlienkami na tento týždeň. Majme neustále na pamäti, že:
- Každý spoločenský systém, aj každý jednotlivec, ktorý trestá neúspech, odradzuje ľudí, ktorým sa niečo nepodarilo, od nových pokusov.
- Ľudské chyby sú vstupnými bránami objavov.