pondelok 26. októbra 2009

Kvalitná spätná väzba

Pred mnohými rokmi učiteľka Janka hodnotila svojich žiakov iba prostredníctvom známok. Príspevok Vám prezradí, aký nástroj hodnotenia začala používať po absolvovaní Letného tábora pre inovatívnych učiteľov a ako jej používanie tohoto nástroja pomohlo pri napĺňaní motivačnej a osobnostne-vývojovej funkcii hodnotenia :-)

Pred pár rokmi učiteľka Janka, ktorá začala na vyučovaní používať moderné IKT a zapájala svojich žiakov do realizácie medzinárodných teleprojektov, zadala svojim žiakom nasledujúcu úlohu: "Vytvorte pomocou textového procesora básničku, ktorá sa bude týkať digitálnej gramotnosti a bude pozostávať zo 4 veršov".

Katka vytvorila nasledujúcu básničku:
Blogovanie zvládam hravo,
keď tvorím blog, tak sa cítim skvelo,

perexy už mám v malíčku,

zaslúžim si dnes jedničku.
Učiteľka Janka ohodnotila Katkinu básničku takto: "Katka, si šikovná, Tvoja básnička je veľmi pekná, vydarila sa Ti, ale tie slabiky nie sú celkom v poriadku, nemáš ich dobre."

Zamyslite sa nad odpoveďami na nasledujúce otázky:
  1. Bolo hodnotenie pani učiteľky pre Katku postačujúce?
  2. Bolo hodnotenie pre Katku motivujúce?
  3. Nabádalo hodnotenie Katku k tomu, aby svoju básničku opravila (vylepšila, zdokonalila)?
  4. Bolo hodnotenie pre Katku zrozumiteľné? Pochopila Katka, čo myslela pani učiteľka, keď vyslovila tvrdenie, že slabiky nie sú celkom v poriadku?
  5. Boli Katke známe kritéria, podľa ktorých pani učiteľka básničku posudzovala (vyhodnocovala)?
O pár rokov neskôr, potom, čo pani učiteľka Janka absolvovala Letný tábor pre inovatívnych učiteľov, zadala svojim žiakom rovnakú úlohu. Žiaci však dostali aj sadu kritérií, podľa ktorých sa bude básnička vyhodnocovať:
1. kritérium: Rýmovanie veršov
2. kritérium: Počet slabík vo veršoch (rytmus)
  • Úroveň A - výborná básnička: dva a dva verše sa spolu rýmujú (podľa zvoleného druhu rýmu - striedavý alebo združený); verše, ktoré sa spolu rýmujú, majú rovnaký počet slabík,
  • Úroveň B - dobrá, prijateľná básnička: dva a dva verše sa spolu rýmujú (podľa zvoleného druhu rýmu - striedavý alebo združený); rovnaký počet slabík je dodržaný aspoň v dvoch veršoch,
  • Úroveň C - slabá, neprijateľná básnička: rýmujú sa iba dva zo štyroch veršov, nie je použitý striedavý alebo združený rým; vo veršoch sa vyskytuje rôzny počet slabík.
Učiteľka Janka by už dnes Katkinu básničku hodnotila popisným jazykom, ktorý by Katke poskytol kvalitnú spätnú väzbu:
"Katka, vytvorila si básničku, z ktorej poznám, že blogovanie patrí ku Tvojim obľúbeným činnostiam a veľmi Ťa baví. Máš určite radosť z toho, že sa Ti v nej podarilo použiť združený rým a na konci veršov si použila také slová, ktoré pri čítaní príjemne znejú a pôsobia lahodne. Keď sa ale pozerám na počet slabík vo veršoch, tak vidím, že v druhom verši je slabík akosi priveľa. Myslíš si, že by sa s tým dalo niečo urobiť?"

Príklad názorne poukazuje na to, že Katka by si vďaka porovnaniu svojej práce so zadanými kritériami mohla uvedomiť, kde urobila chybu a mohla by ju opraviť ešte skôr, než bude definitívne ohodnotená. Týmto postupom je žiakovi umožnené opraviť si dielčiu chybu, čím sa mu vytvára šanca k vlastnému aktívnemu a zodpovednému postoju ku zlepšovaniu kvality svojej práce!

Na záver ponúkame príklady básničiek na ilustráciu jednotlivých úrovní zvládnutia:
Úroveň A:
Blogovanie zvládam hravo,
pri tvorbe sa cítim skvelo,

perexy už mám v malíčku,

zaslúžim si dnes jedničku.

Úroveň B:
Blogovanie zvládam hravo,
keď tvorím blog, tak sa cítim skvelo,
perexy už mám v malíčku,
zaslúžim si dnes jedničku.

Úroveň C:
Blogovanie zvládam hravo,
keď tvorím blog, tak sa cítim skvelo,

perexy už mám v malíčku,

dneska si už teda zaslúžim jedničku.

Tento blog bol spracovaný na základe štúdia nasledujúcej publikácie:
Košťálová H., Miková Š., Stang J.: Školní hodnocení žáků a studentů se zaměřením na slovní hodnocení. Praha : Portál, 2008
Vrelo ju všetkým odporúčam :-)

Dnešný blog končím dvoma myšlienkami na tento týždeň. Majme neustále na pamäti, že:
  1. Každý spoločenský systém, aj každý jednotlivec, ktorý trestá neúspech, odradzuje ľudí, ktorým sa niečo nepodarilo, od nových pokusov.
  2. Ľudské chyby sú vstupnými bránami objavov.

Objavy na potulkách blogmi...

Koncom minulého týždňa som pokračovala vo svojich potulkách po ešte nenavštívených blogoch mojich súputníkov z ĎVUI. Skúste hádať, čo sa mi podarilo na potulkách objaviť.

  • Objav č. 1: Na ceste k prvému nenavštívenému blogu som objavila príspevok o perexe článkov na blogu. Pomohol mi pri tvorbe môjho dnešného perexu.
  • Objav č. 2: Richardov príspevok na tému "Niečo o mne a blogovaní" obsahoval prosbu adresovanú našim lektorom, aby nedávali písanie článkov na blog ako úlohu. Podporilo ho viacero kolegov, medzi ktorými bola aj zanietená blogerka. Na základe tohoto objavu som dospela k záveru, že niektorých kolegov blogovanie nadchlo, iných nie. Ktorá skupina má početnejšie zastúpenie som zatiaľ neskúmala. Patrím ku skupine nadšencov, ktorých si blogovanie získalo, avšak vnímam a pociťujem, že mám ešte pri tvorení blogov značné medzery. Zatiaľ sa v blogovacom bazéne iba učím plávať. Povzbudili ma však hodnotenia mojich kolegov.
  • Objav č. 3: Blogy niektorých kolegov sú vskutku znamenité (informačne bohaté, výrazovo pestré, vtipné, prehľadné, poučné, inšpirujúce...). Zaslúžia si prívlastok "excelentné". Pozrite si napr. blogy, ktoré vytvorili Božena Kováčiková z Dubnice nad Váhom a Viktor Kubinec z Čadce. Ich blogy budem pravidelne čítať, pretože ma podnecujú, sú pre mňa "šperkovnicou" nápadov. Budem vďačná, ak aj Vy pridáte tipy na ďalšie báječné blogy, pretože ešte stále som sa nestihla prelúskať blogmi všetkých kolegov.
  • Objav č. 4: Pri hodnotení blogov sme si mali možnosť zážitkovou formou overiť ako sme na tom s rozvojom hodnotiaceho myslenia u našich žiakov. To ma podnietilo k vytvoreniu príspevku na tému "Kvalitná spätná väzba" (nasledujúci blog).
  • Objav č. 5: Mám chuť diskutovať o problémoch, s ktorými sa v našej pedagogickej práci stretávame a hľadať spôsoby ich riešenia. Myslím si, že blogovanie poskytuje ku slobodnej, t.j. neviazanej prekážkami, obmedzeniami a pod., výmene názorov dobrú živnú pôdu, takže verím, že tu nájdem veľa podobne blogovo pozitívne zmýšľajúcich, korektných kolegov ;-)
Ak ste aj Vy objavili na Vašich cestovateľských potulkách interesantné pozoruhodnosti, podeľte sa o ne, prosím, s nami ostatnými. Vopred srdečná vďaka.

piatok 23. októbra 2009

Zaujímavé blogy kolegov

Cieľom môjho 6. príspevku je stručne opísať, čo ma na blogoch mojich kolegov najviac zaujalo.

Priznávam sa, že som si zatiaľ stihla pozrieť iba niekoľko blogov mojich kolegov, z ktorých ma všetky niečím zaujali, ale hádam najviac upútali moju pozornosť nasledujúce blogy:
  • http://informatikaaikt.blogspot.com/ - Plne sa stotožňujem s názorom kolegu Gabriela na predmet informatika. Aj ja si myslím, že informatika má nezastupiteľnú úlohu vo všeobecnom vzdelávaní, že bez tohoto predmetu by žiaci nedostali ucelené informácie z oblasti počítačovej ergonómie, etiky a práva. Súhlasím s ním, že výklad učebnej látky pomocou IKT je zrozumitelnejší, názornejší a prístupnejší, žiaci sa ľahšie učia, zlepšujú si svoje počítačové zručnosti.
  • http://izka-izabela.blogspot.com/ - Izabeline príspevky sú príťažlivé tým, že sú stručné, jasné, výstižné, prehľadné, zrozumiteľné, informačne veľmi bohaté, navyše okorenené štipkou humoru, takže čitateľa výborne naladia, vzpružia a poučia.
  • http://www.veduca1.blogspot.com/ - Ankin blog ma upútal tým, že okrem textových informácií poskytuje aj obrazové informácie a nie je orientovaný iba na jej profesijné zameranie a veci súviaciace s IKT, ale nachádzajú sa na nej aj informácie týkajúce sa jej cestovateľského koníčka. Jej informácia o starovekej pevnosti Masada, ktorá bola v roku 2001 zapísaná ako pamiatka svetového dedičstva na zoznam UNESCO, obohatila moje zemepisné poznatky.
  • http://stanorondzikdvui3.blogspot.com/ - Stanov blog ma oslovil svojím názorom na nevyhnutnosť neustáleho vzdelávania sa, získavania, osvojovania, prezentovania nových informácií žiakom, na potrebu držať krok s dobou. Veľmi sa mi páči aj jeho prezentácia.
  • http://tanadvui.blogspot.com/ - s Táňou zdieľam rovnaký názor na vývoj informatiky. Skutočne napreduje kozmickou rýchlosťou. Sledovať všetky zmeny, vstrebávať nové poznatky... vôbec nie je ľahké. Verím spolu s ňou, že ĎVUI splní naše očakávania.
  • http://drhova.blog.cz/ - Ankin blog ma zaujal z viacerých dôvodov:
    1. Veľmi ma potešilo, že som našla kolegyňu zo Strednej zdravotníckej školy (SZŠ), pretože aj ja učím na SZŠ.
    2. Jej originálny, poetický, veľmi pôsobivý titulok "Na prechádzke blogmi..." sa mi veľmi páči, myslím si, že upúta pozornosť aj iných kolegov.
    3. Je mi sympatické, že Anka vyjadrila svoje pocity sklamania z doterajšieho priebehu ĎVUI v Žiline a tým pádom dala možnosť, aby sa kompetentní začali problémom zaoberať a pokúsili sa ho ku spokojnosti obidvoch strán vyriešiť.
    4. Je mi ľúto, že je zaradená do 28-člennej skupiny a držím jej aj všetkým kolegom z Trenčína palce, aby sa ich situácia zlepšila, aby namiesto cestovania do Žiliny mohli absolvovať vzdelávanie v Trenčíne, popr. Novej Dubnici, v rovnako kvalitných podmienkach, v akých ich absolvujeme my ostatní. Mám radosť, že na východe sa už podarilo vybaviť prenájom školiacich priestorov v Prešove, takže nebudeme musieť cestovať do Košíc a že na prezenčných stretnutiach vládne vždy úžasná, tvorivá atmosféra, za čo všetkým zainteresovaným ĎAKUJEM!

štvrtok 22. októbra 2009

Vyhľadávanie

Cieľom môjho 5. príspevku je poskytnúť v krátkosti informácie o tom, ako som postupovala pri riešení jednotlivých úloh a čo som sa pritom naučila.

Hneď z úvodných riadkov študijného materiálu som sa dozvedela zopár zaujímavých skutočností. Patria medzi ne nasledujúce fakty:
  • ľudia pri vyhľadávaní zvyčajne kladú jednoduché otázky,
  • 20 % otázok obsahuje iba jedno slovo,
  • ďalších 50 % otázok sa skladá z dvoch až troch slov,
  • 95 % ľudí nikdy nepoužije zložitejšie formy vyhľadávania.
Pri riešení jednotlivých úloh som postupovala podľa návodu, nachádzajúceho sa v študijnom materiáli "Vyhľadávanie". V prvej úlohe som si vyskúšala syntax vyhľadávania z tabuľky na vlastných príkladoch a pozrela som si počty nájdených stránok. Naučila som sa používať najzákladnejšie typy logických výrazov, z prehľadnej tabuľky som si osvojila ich význam (interpretáciu). Niektoré som už poznala, s niektorými som sa stretla po prvýkrát, napr., že ~ hľadá všetky synonymá. Pri štúdiu tejto časti som si spomenula na metódu interaktívneho znakového systému - používanie rôznych znakov, ktorými študent zaznamenáva, kde sa dozvedel novú informáciu, kde text potvrdil informáciu, ktorú už poznal, kde informácia nie je v súlade s jeho poznaním, kde ho informácia zmiatla, alebo kde by sa chcel o nej dozvedieť viac, diskutovať o nej.

V ďalšej časti študijného materiálu som sa oboznamovala s používaním špeciálnej syntaxe pri vyhľadávaní. Druhú úlohu: "Vyskúšajte si obmedzenia z predchádzajúcej tabuľky na vlastných príkladoch a porovnajte si rovnaké vyhľadávania bez obmedzení a s obmedzeniami" som zvládla hravo. Bola to ľahká, ale zaujímavá úloha. Zapamätať si zoznam 11 najznámejších špeciálnych obmedzení nie je problém.

Rozšírené hľadanie používam bežne, takže vyriešenie tretej úlohy: "Vyskúšajte si predchádzajúce úlohy za pomoci formuláru pre Rozšírené hľadanie" mi zabralo najmenej času. Výhodou používania rozšíreného hľadania je to, že nám umožňuje detailne špecifikovať, čo chceme hľadať, s akými ďalšími kritériami, bez toho, aby sme museli ovládať špeciálnu syntax.

Tlačidlo "Skúsim šťastie" som doposiaľ nepoužívala. V štvrtej úlohe som si ho vyskúšala pri hľadaní: John von Neumann, dialýza, počasie. Zistila som, ktoré stránky boli nyjvyššie vyhodnotené.

V poslednej, piatej úlohe som si najskôr vyskúšala kalkulačku - fungovala presne, rýchlo, spoľahlivo :-), potom som si nechala preložiť text jedného môjho blogu zo slovenčiny do angličtiny a naspäť, pričom som si uvedomovala, že spoliehať sa na gramatickú správnosť prekladu by bolo utópiou. Nasledovalo využitie aplikácie Google maps. Našla som si trasu autom z môjho bydliska na pracovisko (do školy). Trasa meria 4,2 km a auto ju zvládne za 8 minút, pokiaľ nie je dopravná zápcha :-) Napokon som si pozrela príklady používania nástroja Google Insights for Search - http://www.google.com/support/insights//bin/answer.py?hl=sk&answer=96693 a vyskúšala som si ich, aby som sa spomínaný nástroj naučila používať. S potešením konštatujem, že všetky úlohy som úspešne zvládla :-)

pondelok 19. októbra 2009

Programovanie 1 - Používanie procesov

Cieľom tohoto príspevku je poukázať na moje pokroky :-), ktoré som v predmete Programovanie 1 dosiahla.

Dištančnou formou pokračoval v piatok 16. októbra 2009 predmet Programovanie 1. Z e-learningového kurzu v systéme Moodle som si stiahla plné verzie 3. a 4. kapitoly a s veľkou vervou som sa pustila do ich štúdia. Učila som sa nechať si zobraziť hodnotu nastavenia korytnačky, využívať nastavenie automatické ťahanie a kresliť pri ťahaní korytnačky rôzne efekty, používať podmienené príkazy, rozhodovať sa na základe farby bodu alebo pozície korytnačky, meniť tvar a veľkosť korytnačiek, vytvárať nové korytnačky a meniť im nastavenia v ich rodných listoch, klonovať korytnačky, odtláčať tvar korytnačky, spúšťať a zastavovať procesy, vytvárať ďalšie jednoduché projekty...

Dôležitým poznaním pri štúdiu 3. kapitoly bolo pre mňa to, že logické výrazy môžeme tvoriť pomocou logických operácií zároveň a alebo. Napr.: ak zároveň xSur>0 xSur<100>0 zároveň xSur<100 [...] a pod.

Okrem povinnej 3. a 4. kapitoly som si vrámci samoštúdia vyhľadala na webe ďalší edukačný materiál, zaoberajúci sa programovaním v Imagine, z ktorého som si naštudovala 9. kapitolu - Príkazy z klávesnice, spracovanie vstupov z klávesnice. Mám radosť a teším sa, že som sa naučila používať ďalšie 2 nové príkazy:
  • príkaz výstupu píš niečo, ktorý vypíše všetky vstupy do plochy výpisov (píš :a vypíše obsah premennej a)
  • príkaz vstupu urob "a čítajslovo, ktorý vytvorí globálnu premennú a, pričom do nej uloží vstup z klávesnice
Použila som ich vo svojom projekte "Lúka".

Rekapitulácia nových príkazov, ktoré som sa naučila používať zo študijných materiálov 3. a 4. kapitoly:
  • nechPozícia [x y], resp. nechPoz [x y] - presunie korytnačku na pozíciu [x y], pričom ak má korytnačka zapnuté pero, tak nakreslí čiaru
  • nechFarbaPozadia farba, – zmení farbu pozadia stránky na zadanú farbu
  • čakaj milisekundy - spôsobí, že Imagine pozastaví proces, v ktorom použijeme príkaz čakaj, na zadaný počet milisekúnd
  • farbaBodu – operácia, ktorej výsledkom je farba v tom bode stránky, v ktorom stojí korytnačka
  • zobraz hodnota – príkaz, ktorý do príkazového riadku vypíše danú hodnotu (môže to byť konštanta, výsledok operácie, hodnota premennej)
  • ak logický_výraz [príkaz1 príkaz2 ...] – ak je výsledkom logického výrazu hodnota áno, vykonajú sa príkazy v nasledujúcom zozname
  • ak2 logický_výraz [príkaz1.1 príkaz1.2 ...] [príkaz2.1 príkaz2.2 ...] – ak je výsledkom logického výrazu hodnota áno, vykonajú sa príkazy v prvom zozname, ak je výsledkom nie, vykonajú sa príkazy v druhom zozname
  • poz – aktuálna pozícia korytnačky
  • xSur – x-ová súradnica aktuálnej pozície korytnačky
  • ySur – y-ová súradnica aktuálnej pozície korytnačky
  • domov – korytnačka zaujme domovský stav: pozíciu a smer nastavené v rodnom liste
  • skryMa – skryje obrázok korytnačky
  • ukážMa – zobrazí obrázok korytnačky
  • odtlač – korytnačka odtlačí svoj tvar na aktuálnej pozícii, t.j. jej tvar sa stane súčasťou pozadia stránky
  • nechZáber číslo – zobrazí korytnačku obrázkom v zábere číslo
  • každých číslo [príkaz1 príkaz2 ...]– spustí proces, ktorý každých číslo milisekúnd vykoná inštrukcie príkaz1 príkaz2 ...
  • zastavVšetky – zastaví všetky bežiace procesy
  • pre "meno [príkaz1 príkaz2 ...] alebo pre [meno1 meno2 ...] [príkaz1 príkaz2 ...] - korytnačka meno vykoná, resp. korytnačky meno1, meno2 ... vykonajú príkazy [príkaz1 príkaz2 ...]
  • (každých číslo [príkaz1 príkaz2 ...] "menoProcesu) – spustí proces menoProcesu, ktorý každých číslo milisekúnd vykoná inštrukcie príkaz1 príkaz2 ... zastav "menoProcesu – zastaví proces menoProcesu
Na záver ponúkam ukážky vypracovaných záverečných zadaní:

Programovanie 1 - Imagine Logo

Cieľom tohoto príspevku je podeliť sa o prvé dojmy z predmetu Programovanie 1 a stručne priblížiť prednosti Loga vzhľadom na jeho detského používateľa.

Zatiaľ posledným predmetom, ktorý som mala možnosť absolvovať v rámci inovačného vzdelávania ĎVUI v piatok 9. októbra 2009, bolo Programovanie 1. Predmet sa venuje programovaniu v programovacom jazyku Logo, využíva prostredie Imagine. Doposiaľ som v tomto programovacom jazyku neprogramovala, preto bolo všetko pre mňa úplne nové. Logo si ma však získalo hneď od prvej chvíle. Zrejme sa kdesi v mojom vnútri ozvalo čosi „detské“, túžiace po experimentovaní, tvorení, hravosti, učiace sa objavovaním a skúmaním. Detský programovací jazyk Logo vznikol ako nástroj na učenie a učenie sa. Patrí medzi najsilnejšie nástroje konštruktivizmu a konštrukcionizmu. Jeho základnou myšlienkou je: Učme deti pristupovať k neznámemu objaviteľsky.

Základom Loga je svet korytnačky, ktorú dieťa riadi jednoduchými príkazmi. Logo umožňuje dieťaťu aj s veľmi malými podmnožinami jazyka stavať rôzne „stavbičky“, ktoré sú deťom blízke a pôsobia na ne veľmi motivujúco. Kreslenie hviezdičiek, domčekov, ulíc, rozsypávanie kvetov náhodných farieb po stránke je pre deti veľmi zábavné. Programovanie v Logu cibrí u detí algoritmické a kreatívne myslenie, rozvíja ich predstavivosť, bystrí pozornosť, kultivuje ich programátorské zručnosti. Kreslenie semafórov, snehuliakov, lienok, dopravných značiek a iných obrázkov rozvíja ich fantáziu. Deti sa pri vytváraní jednoduchých projektov, medzi ktoré patria napr. rôzne skladačky, či stavebnice, živé obrazy, či zjednodušené verzie niektorých hier s postavičkami pohybujúcimi sa po hracej ploche, prípadne reagujúcimi na zrážku s iným objektom, učia rozdeľovať problémy na menšie podproblémy, čím sa u nich zdokonaľujú veľmi dôležité a pre život nevyhnutné schopnosti riešenia problémov.

V našom piatkovom štvorhodinovom bloku sme sa oboznámili s prostredím Imagine, so základnými príkazmi programovacieho jazyka Logo ako aj s možnosťami a nástrojmi, ktoré poskytuje pre vývoj jednoduchých projektov. Potešilo ma, že po dvoch hodinách som dokázala kresliť pomocou korytnačky jednoduché príkazy z čiar a bodov, zmazať stránku, meniť farbu a hrúbku pera korytnačky, využívať pomôcky na zadávanie parametrov na niektoré príkazy, vytvárať vlastné tlačidlá a vytvoriť jednoduchý projekt, kresliť nesúvislé obrázky, používať príkaz opakuj na kreslenie zložitejších obrázkov, pri ktorých sa opakuje rovnaká postupnosť príkazov, používať náhodné vstupy, kresliť nielen obrysy, ale aj vyplnené obrázky.

Po ďalších dvoch hodinách usilovného tréningu :-) pod vedením skvelých lektorov som už vedela definovať nielen príkaz bez parametrov, ale aj s parametrami, skladať príkazy do zložitejších stavebníc, vytvárať a používať posúvače a textové objekty pri vývoji projektov a tiež sprístupniť projekty vytvorené v Imagine na webe, z čoho som mala obrovskú radosť!

Pozrite si niekoľko ukážok mojich začiatočníckych projektov:

pondelok 12. októbra 2009

Predstavenie sa

Cieľom tohoto príspevku je predstaviť sa mojim kolegom učiteľom, účastníkom inovačného vzdelávania "Ďalšie vzdelávanie učiteľov ZŠ a SŠ v predmete informatika", uviesť dôvody, ktoré ma motivovali zapojiť sa do inovačného vzdelávania a zmieniť sa v krátkosti aj o mojich očakávaniach.

Od ukončenia môjho VŠ štúdia v roku 1988 učím na Strednej zdravotníckej škole v Prešove matematiku a informatiku. Som odborným garantom a koordinátorom viacerých celoštátnych a medzinárodných projektov so zameraním na využívanie digitálnych technológií v poznávacom procese žiakov, do ktorých je škola zapojená. Riadim, koordinujem, usmerňujem prácu svojich kolegov, pomáham im riešiť problémy súvisiace so začleňovaním IKT do edukačného procesu, organizujem pre nich rôzne školenia, ktoré lektorujem. Teší ma, že naše projekty sú hodnotené ako projekty plné dynamiky, tvorivosti, s dobrým manažmentom a interkurikulárnou náplňou.

Keďže informatika je dynamická a veľmi rýchlo sa meniaca oblasť a ja by som ju rada vyučovala kvalitne, zaujímavo, v súlade s jej moderným poslaním a obsahom, bez váhania som sa prihlásila na spomínané inovačné štúdium. Ďalším motivujúcim faktorom bola skutočnosť, že sa plánujem naďalej zapájať so svojimi študentami do rozvojových, inovačných edukačných programov podporujúcich kooperatívne, problémové, projektové, heuristické, tvorivo-humánne vyučovanie, viesť ich k tomu, aby sa učili efektívne čítať, písať, komunikovať a myslieť, aby robili vlastné skúmania a vyvodzovali vlastné závery. V úzkej spolupráci so svojimi ďalšími kolegami sa mienim naďalej podieľať na uplatňovaní medzipredmetových vzťahov, realizovať viaceré projektové aktivity, zverejňovať výsledky práce v odborných časopisoch, podieľať sa na tvorbe študijných materiálov, prispievať k rozvoju poznania, čo si vyžaduje neustále ďalšie vzdelávanie sa, zdokonaľovanie sa, odborný rast.

Najväčšou motiváciou je teda pre mňa to, že by som rada disponovala vynikajúcimi, fundovanými odbornými vedomosťami a spoľahlivo zvládala nové situácie, ktoré v informačnom veku v našej spoločnosti vznikajú, aktívne sa podieľala na modernej pedagogickej činnosti a mohla sa zároveň podeliť so svojimi vedomosťami, zručnosťami a skúsenosťami s ďalšími kolegami.

Od inovačného vzdelávania očakávam, že jednak získam nové vedomosti, zručnosti, skúsenosti, inšpirácie z oblasti metodiky výučby informatiky, nových foriem organizovania poznávacieho procesu, motivovania a hodnotenia žiakov, nových trendov v oblasti digitálnych technológií, ich spoločenských aspektov, nové poznatky z oblasti slobodného a otvoreného softvéru, jednak si budem môcť vymeniť s ostatnými svoje skúsenosti, postrehy, zážitky z edukačného procesu. Očakávam tiež, že si rozšírim a prehĺbim svoje programátorské vedomosti a zručnosti, oboznámim sa s modernými programovacími jazykmi, ktoré rozvíjajú tvorivosť, algoritmické myslenie a schopnosť riešiť problémy.

Som zástancom moderných, inovatívnych prístupov vo vzdelávaní. Mojím zámerom je uplatňovanie efektívneho projektovania vyučovacích stratégií a programov, ktoré by rozvíjali vyššie poznávacie funkcie študentov, predovšetkým ich hodnotiace a tvorivé myslenie. Výskum, ktorý som v rámci svojho doktorandského štúdia realizovala pod láskavým odborným vedením najvýznamnejšej osobnosti súčasnej pedagogickej a pedagogicko-psychologickej vedy na Slovensku, prof. PhDr. Mirona Zelinu, DrSc., priniesol dôležité poznanie, že projektové vyučovanie ako alternatívna pedagogická koncepcia predstavuje jednu z ciest inovácií procesuálnej stránky edukácie. Výskum potvrdil, že projektové vyučovanie obsahuje dostatok účinných, rozvíjajúcich prvkov, ktoré prekonávajú tradičný spôsob vyučovania. Vplyvom projektového vyučovania sa zvyšuje počet podnetov na rozvoj aktivity, motivácie, vyšších poznávacích funkcií a kooperácie žiakov. Z uvedeného dôvodu preferujem projektový spôsob vyučovania.

Byť úspešne inteligentný znamená vedieť myslieť v troch rôznych úrovniach: analytickej, tvorivej a praktickej. Chcem pomáhať študentom rozvíjať ich úspešnú inteligenciu. Verím, že práve vedomosti a zručnosti získané v rámci projektu "Ďalšie vzdelávanie učiteľov ZŠ a SŠ v predmete informatika" mi pritom budú veľmi nápomocné a že ich zúročím vo svojom ďalšom pedagogickom pôsobení.

pondelok 5. októbra 2009

Priebeh edukácie Spoločenské aspekty digitálnych technológií

Práve sa púšťam do tvorby svojho prvého blogu. Už dlhšiu dobu ma vábilo pokušenie :-) začať s písaním blogov, avšak objektívne príčiny boli dôvodom toho, že sa tak ešte doposiaľ nestalo.

Môj prvý blog začínam na tému, ktorá nám bola určená v rámci inovačného štúdia ĎVUI – vysloviť názor na priebeh edukácie 1. časti modulu Digitálna gramotnosť učiteľa. Mala som asi začať prípravou a naštudovaním si teórie o tom, ako sa píšu blogy, aké pravidlá je potrebné dodržiavať, akým chybám je potrebné sa vyhnúť a pod., ale pre nedostatok času, som sa rozhodla túto fázu preskočiť, a tak zoskakujem rovnými nohami do nepreskúmaného mora zvaného „BLOG“. Dúfam, že sa pritom vyhnem akémukoľvek úrazu :-) Verím, že sa mi podarí napísať moju blogovú prvotinu stručne, jasne a výstižne.

Na úvod musím povedať, že po dvoch prezenčných formách 4-hodinových výukových blokov, ktoré som doteraz mala možnosť absolvovať, som nadmieru spokojná s doterajším priebehom vzdelávania a veľmi sa teším na ďalšie výukové lekcie zaujímavých modulov. Čo sa týka témy Spoločenské aspekty digitálnych technológií, bola som uchvátená tým, akým príťažlivým, nanajvýš pútavým spôsobom a navyše nesmierne zapálene túto tému Julo Alcnauer odprezentoval. Veľmi oceňujem, že nám Julo nezačal prednášať teóriu, ktorú je možné naštudovať si z literatúry, ale že sa zameral na zaujímavosti a kládol otázky, nútiace nás premýšľať a hľadať odpovede na ne. Pridaním perličiek a duchaplných myšlienok osobností z radov docentov a profesorov, ktorí nás učili, vo mne oživil spomienky na naše VŠ štúdium. Jeho prezentovanie problematiky sociálnych aspektov bolo pre mňa nesmierne inšpirujúce. Spomenula som si pritom na slová profesora Zelinu, ktorý často zdôrazňuje, že podmienky nie sú až také dôležité, ale osobnosť učiteľa, jeho vedomosti a vzťah k žiakom. Cením si, že Julo sa s nami podelil o svoje názory, postrehy, aj zážitky spoza katedry a zároveň nám nechal priestor na uvažovanie, tvorenie riešení, posudzovanie, hodnotenie. Páčilo sa mi, že Julovi nechýbal ľudský rozmer a aj keď sa mi na chodbe priznal, že zrejme mu bude pri hodnotení vytknuté, že zvolil tento smer, nevzdal sa ho. Julo, blahoželám Ti a ďakujem za príjemné, poučné, inšpirujúce piatkové dopoludnie.