Hneď z úvodných riadkov študijného materiálu som sa dozvedela zopár zaujímavých skutočností. Patria medzi ne nasledujúce fakty:
- ľudia pri vyhľadávaní zvyčajne kladú jednoduché otázky,
- 20 % otázok obsahuje iba jedno slovo,
- ďalších 50 % otázok sa skladá z dvoch až troch slov,
- 95 % ľudí nikdy nepoužije zložitejšie formy vyhľadávania.
V ďalšej časti študijného materiálu som sa oboznamovala s používaním špeciálnej syntaxe pri vyhľadávaní. Druhú úlohu: "Vyskúšajte si obmedzenia z predchádzajúcej tabuľky na vlastných príkladoch a porovnajte si rovnaké vyhľadávania bez obmedzení a s obmedzeniami" som zvládla hravo. Bola to ľahká, ale zaujímavá úloha. Zapamätať si zoznam 11 najznámejších špeciálnych obmedzení nie je problém.
Rozšírené hľadanie používam bežne, takže vyriešenie tretej úlohy: "Vyskúšajte si predchádzajúce úlohy za pomoci formuláru pre Rozšírené hľadanie" mi zabralo najmenej času. Výhodou používania rozšíreného hľadania je to, že nám umožňuje detailne špecifikovať, čo chceme hľadať, s akými ďalšími kritériami, bez toho, aby sme museli ovládať špeciálnu syntax.
Tlačidlo "Skúsim šťastie" som doposiaľ nepoužívala. V štvrtej úlohe som si ho vyskúšala pri hľadaní: John von Neumann, dialýza, počasie. Zistila som, ktoré stránky boli nyjvyššie vyhodnotené.
V poslednej, piatej úlohe som si najskôr vyskúšala kalkulačku - fungovala presne, rýchlo, spoľahlivo :-), potom som si nechala preložiť text jedného môjho blogu zo slovenčiny do angličtiny a naspäť, pričom som si uvedomovala, že spoliehať sa na gramatickú správnosť prekladu by bolo utópiou. Nasledovalo využitie aplikácie Google maps. Našla som si trasu autom z môjho bydliska na pracovisko (do školy). Trasa meria 4,2 km a auto ju zvládne za 8 minút, pokiaľ nie je dopravná zápcha :-) Napokon som si pozrela príklady používania nástroja Google Insights for Search - http://www.google.com/support/insights//bin/answer.py?hl=sk&answer=96693 a vyskúšala som si ich, aby som sa spomínaný nástroj naučila používať. S potešením konštatujem, že všetky úlohy som úspešne zvládla :-)
Ďakujem Erika za zhrnutie toho, čo bolo na programovaní1, super spracované, pretože som vtedy chýbala. Keby mal deň 48 hodín, tak by som všetko toto, čo po nás v ĎVUI chcú (+ ďalších x vecí doma i v práci) uričte stihala.
OdpovedaťOdstrániťMartina Rosičová