Ako obvykle, opäť som sa s vervou pustila do vypracovania ďalšieho zadania úlohy, ktoré pre nás pripravili naši lektori. Zadanie znelo: "Na slovenskej Wikipédii vytvorte informačnú stránku o svojej škole." (Ako obvykle) opäť som pritom nevyhla aj chybám. Zrejme ešte vo mne rezonovali silné dojmy a zážitky z nedávnej roadshow "Moderný učiteľ 2009", na ktorej kolegyňa Janka Balážová z Humenného konštatovala známy fakt, že slovenskí učitelia sa nevedia predať, pochváliť, že iba málokto vie o ich ativitách. Moja bývalá pani riaditeľka mi kedysi takisto prízvukovala, že práca, ktorú robíme, je nemá, preto je potrebné, aby sme ju ozvučili, spropagovali, zviditeľnili...
Chyba č. 1: Primárny cieľ som zamenila za sekundárny. Primárnym cieľom totiž bolo oboznámiť sa s pravidlami a spoločenským významom Wikipédie, sekundárnym cieľom bolo obohatiť Wikipédiu o užitočné informácie, ktoré do nej patria. Napriek tomu, že lektori nás usmernili, že nie je nutné, aby za každú cenu existovala stránka o našej škole, dôležité je len to, aby sme sa o vytvorenie zmysluplnej stránky pokúsili, mojím primárnym cieľom bolo obohatenie Wikipédie informáciami o našej škole a popri procese tvorby oboznamovanie sa s podstatnými charakteristikami Wikipédie. Veľmi obšírne som spracovala projektové aktivity školy, úspechy v oblasti informatizácie aj vybavenie školy. Prehliadla som dôležitú inštrukciu našich lektorov: "Vami vytvorená wiki stránka nemusí byť rozsiahla."
Po príprave textového materiálu a zaregistrovaní sa, som sa pustila do zoznamovania sa s jazykom wikitext. V tomto smere mi veľmi pomohla prehľadná, názorná, avšak pomerne rozsiahla príručka, nachádzajúca sa na Wikipédii. Po jej preštudovaní nasledoval tréning na "cvičisku", teda na pieskovisku Wikipédie. Veľmi oceňujem, že táto tréningová "horolezecká skala" existuje. Wikipediánoví nováčikovia sa tu totiž bez obáv, že niečo pokazia, poničia, poškodia, znefunkčnia a pod. môžu dosýtosti "vyšantiť", tzn. skúmať, zisťovať, objavovať, experimentovať, naberať prvé cenné skúsenosti s wikitextom. Po zvládnutí základov wikitextu, tzn. zapamätaní si wiki formátovacích značiek, postupu vytvárania vnútorných odkazov, odkazov na dátumy, externých odkazov, tabuliek, zaraďovania článku do kategórií, atď. som sa rozhodla premiestniť informačnú stránku o našej škole z pieskoviska do reálneho Wikipediánového "terénu".
Chyba č. 2: Wiki formátovacie značky som sa učila naspamäť. Pri úprave článku sa totiž zobrazí jednoduchý panel s najzákladnejšími formátovacími funkciami, takže formátovacie značky si nemusíme pamätať.
Chyba č. 3: Nepreštudovala som si ďalšie dôležité materiály, napr.: "Bežné chyby", "Encyklopedický štýl", Štylistická príručka", "Nestranný uhol pohľadu", "Najlepší článok". Myslím si, že tieto články mali byť mojím odrazovým mostíkom pri vypracovávaní zadania úlohy, zameranej na oboznámenie sa s Wikipédiou.
Moje odporúčanie pre wikipediánových nováčikov: Skôr ako sa pustíte do tvorby článku pre Wikipédiu, prečítajte si nasledujúce návody: "Ako napísať výborný článok", "Najlepší článok". Nikam sa neponáhľajte a pozrite si najlepšie články, nachádzajúce sa na slovenskej Wikipédii.
Na druhý deň po zverejnení článku o našej škole do Wikipédie som si našla v priestore vyčlenenom na diskusiu 2 pripomienky: "Stránka informuje príliš podrobne o mnohých detailoch, ktoré možno nie sú z encyklopedického hľadiska až také zaujímavé. Získala by zostručnením a zameraním na tie podstatnejšie fakty. Tbc42"
"Súhlasím. Článok teba skutočne prepracovať, skrátiť, nie je encyklopedický! Encyklopedické heslo vyzerá predsa úplne inak... Rádiológ"
Umedomila som si, akých chýb som sa dopustila, pochopila som, čo musím opraviť. Potešilo ma, že skúsení wikipediáni boli ku mne zhovievaví a môj článok nevymazali, ale poskytli mi čas na jeho opravu. Podľa môjho názoru by mal mať každý frekventant ĎVUI ponechaný dostatočný čas na to, aby nedostatky svojho článku odstránil. Myslím si, že "ostrieľaní" wikipediáni by nás mali upozorniť na chyby, usmerniť nás, pomôcť nám pri vylepšovaní kvality článkov, rozhodne by však nemali novovytvorené články ihneď mazať.
Mám radosť z toho, že napriek prvopočiatočnému unáhlenému a nesprávnemu postupu som napokon úlohu zvládla, našla jej optimálne riešenie a stránka našej školy sa objavila v zozname existujúcich vyhovujúcich stránok: WikiProjekt Slovenské školstvo.
Keď budem mať viac času, plánujem ju ešte rozvinúť - lepšie zdokumentovať jej históriu, pridať mená známych absolventov, mená všetkých jej riaditeľov a pod.
Medzi moje 3 najdôležitejšie poznania pri zoznamovaní sa s Wikipédiou patria nasledujúce zistenia:
- Informácie vo Wikipédii majú mať faktografický a nie propagačný charakter.
- Perfektný encyklopedický článok by mal obsahovať aj niekoľko vhodných obrázkov - článok Obrázky výborne radí, ako nahrávať obrázky na Wikipédiu a ako ich používať v článkoch.
- Prispievatelia do Wikipédie by mali mať na pamäti nasledujúcich 5 pravidiel:
- Wikipédia podporuje atmosféru priateľstva a otvorenosti; redaktori konajú v dobrej viere; ak niekto urobí niečo, čo nás rozhnevá, je potrebné nechať zdvorilú správu na diskusnej stránke, s otázkou prečo.
- Wikipédia má encyklopedický charakter, z tohto dôvodu je články potrebné písať encyklopedickým štýlom.
- Články musia byť objektívne; prispievateľ má mať nestranný uhol pohľadu, často označený skratkou "NPOV" (z anglického "point of view"); namiesto jednoduchého pohľadu z jednej strany sa snaží prezentovať všetky relevantné stanoviská bez toho, aby posudzoval, ktoré z nich je správne.
- Je nevyhnutné rešpektovať autorské práva; do Wikipédie nie je dovolené pridávať bez povolenia materiál, ktorý je chránený autorskými právami.
- Je vhodné uvádzať zdroje, ktoré boli použité pri tvorbe článku, aby sa informácie v prípade potreby dali overiť.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára